Choroby cywilizacyjne

Powszechne choroby, które w pierwszej fazie mogą przebiegać bezobjawowo

Szkodliwość palenia tytoniu

Czy jest to bezpieczniejsza alternatywa, która nie niesie negatywnych konsekwencji zdrowotnych? E-papierosy często przypominają swoim wyglądem tradycyjne papierosy tytoniowe. Te nowej generacji o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego umożliwiają modyfikacje składu chemicznego tworzonego przez nie areozolu. Roztwór inhalacyjny (e-liguid) ulega podgrzewaniu w temperaturze ok. 200-300oC tworząc przy tym aerozol, dostarczany drogą inhalacji do układu oddechowego użytkownika. Zawiera on w swoim składzie takie substancje chemiczne jak: glikol propylenowy i/lub glicerynę, wodę lub etanol, nikotynę oraz dodatki smakowo-zapachowe (ponad 8000 różnych smaków ). Tak szeroki wybór smaków może potencjalnie zwiększyć atrakcyjność używania oraz zachęcić coraz młodsze osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

Czytaj więcej

Nowotwory (płuco, pierś, jelito grube, prostata, szyjka macicy)

Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce i stanowią istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodych i w średnim wieku (25-64 lata).

Czytaj więcej

Choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność krążenia)

Nadciśnienie tętnicze jest najważniejszym czynnikiem ryzyka chorób układu ...

Czytaj więcej

Zaburzenia metaboliczne - osteoporoza

Osteoporoza jest schorzeniem układu kostnego, które doprowadza do zwiększonej łamliwości kości. Jej główne cechy to zmniejszenie masy kostnej ...

Czytaj więcej